Ανακοινώθηκαν τα αποτελέσματα του 3ου Πανελλήνιου Μαθητικού Διαγωνισμού Σκίτσου, Κόμικς και Γελοιογραφίας με τίτλο: ?ΣΚΙΤΣΟΦΡΕΝΕΙΑ@PIERCE 2017?, που διοργάνωσε το Pierce?Αμερικανικό Κολλέγιο Ελλάδος υπό την αιγίδα της Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Β΄ Αθήνας και με θέμα ?ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΚΑΙ ΜΗΧΑΝH?. Η αξιολόγηση ανέδειξε 5 νικητές που απέσπασαν ισάριθμα βραβεία (3 μαθητές Λυκείου στις κατηγορίες σκίτσο, γελοιογραφία, κόμικς και 2 μαθητές Γυμνασίου στις κατηγορίες σκίτσο και κόμικς). Επαίνους έλαβαν για τα έργα τους 14 μαθητές Λυκείου και 15 μαθητές Γυμνασίου. Μεταξύ αυτών συγκαταλέγεται και ο μαθητής της Α? τάξης του 2ου Γυμνασίου Νέας Ιωνίας, Αντώνης Σπουρνιάς, ο οποίος απέσπασε έπαινο στην κατηγορία «Σκίτσο» για το Γυμνάσιο. Οι μαθητές των τμημάτων Α1 και Α3 υπό την καθοδήγηση της φιλολόγου καθηγήτριας Ελπινίκης Ταστάνη ενέταξαν το θέμα του διαγωνισμού στο πλαίσιο διδασκαλίας τόσο της Λογοτεχνίας όσο και της Νεοελληνικής Γλώσσας.